1999 - Reggie Foster - North Raleigh

2000 - Zelma Higgins - Northeast Guilford

2000 - Estelle O’Brien - Northeast Guilford

2000 - Shirley Selepes - Havelock


2001 - Ronnie Peele - Bright Leaf/Wake Forest

2001 - Joann Peele - Bright Leaf/Wake Forest

2001 - Jaye Efland - Creative

2002 - Harriett Covington - Hawfields

2002 - Pattie Ward Miller - Gateway

2002 - Kris Rudzik - New Bern

2003 - Roy E. Walker - Whiteville

2004 - Joe Higgins - Northeast Guilford

2004 - Ernest Morine - Fayetteville

2004 - Danny Rominger - High Point

2005 - Duane Capps - Southeast Guilford

2005 - Tom Kelly - Havelock

2005 - Bill Richardson - South Raleigh

2006 - Becky Couch - Triangle Luncheon

2006 - Fran Hoch - Capital City

2006 - Joe Parker - Durham

2007 - Marlene Jewell - Durham

2007 - Leigh Wilkinson - Tryon

2007 - Shirley Selepes - Havelock

2008 - Alyne Bruce - Wilmington

2008 - Audrey Dail - Creative

2008 - Ronnie Peele - Creative

2009 - Brenda Bruni - Triangle Luncheon

2009 - Jane Cowan - South Raleigh

2009 - Bill McKenney - Wake Forest

2010 - Neel Covington - Hawfields

2010 - Margie Gooding - Kinston

2010 - Hayes Ratledge - Guilford College

2011 - Susie Bare - Havelock

2011 - Dorothy Burnett - Eastside

2011 - Leigh Wilkinson - Tryon

2012 - J. B. Price - Seymour Johnson AFB

2012 - Robin Snyder - South Raleigh

2012 - Naomi Johnson - Altamahaw-Ossipee

2013 - Stephanie Crosby - Tryon

2013 - Bill Rehse - South Raleigh

2013 - Bill Richardson - South Raleigh

2014 - Ruth Capps - Southeast Guilford

2014 - Marlene Jewell - Durham

2015 - Helga Fasciano - Capital City

2015 - Andy Leggette - Garner

2015 - Mike Williams - Durham

2016 - Velvet Leggette - Garner

2016 - Tony Workman - Southeast Guilford

2017 - Erma Kuboushek - Triangle Luncheon


2017 - Mike Williams - Durham

RECIPIENTS OF THE NORTH CAROLINA DISTRICT EAST HONOR KEY

Subscribe to our mailing list

* indicates required

1939 - Andrew Joyner, Jr. - Greensboro

1942 - A. R. Wilson - Durham           

1949 - S. J. Starnes - Altamahaw-Ossipee

1950 - Paul Woodall - Whiteville

1951 - Dewey Lambert - Burlington

1952 - Dr. Luther Medlin - Greensboro

1953 - Robert Holleman - Durham

1955 - Glenn Kennerly - Hamilton Lakes

1964 - Harvey C. Mitchell - Burlington

1964 - Bill Ervin - High Point

1965 - Joseph Devine - Raleigh

1966 - Woodrow Robbins - High Point

1966 - Joseph Moore, Jr. - O’Henry

1966 - Carlie B. Sessoms - Durham

1967 - T. Clyde Collins - Hamilton Lakes

1967 - Lewis E. Boroughs - Sedgefield

1967 - H. Winfred Bray - Pleasant Grove

1967 - William G. Martin - Fayetteville

1968 - Z. C. Hopkins - Havelock

1968 - Walter Cooper - Durham

1968 - Ernie Ford - Whiteville

1968 - G. Wesley Williams - Raleigh

1969 - Dr. Allen Thacker - Twilight

1969 - Marvin Cates - Raleigh

1969 – George Douglas - Greenville

1970 - Dan Maddox - Hamilton Lakes

1970 - Harvey Newlin - Burlington

1971 - Clyde Pike - Alamance

1971 - Ruben Whitfield - Raleigh

1971 - Elbert Mallard - New Bern

1972 - Sam G. Wilson - Hamilton Lakes

1972 - Tom Collins - Burlington

1972 - Baxter Ridenhour - Durham

1973 - Harold Orringer - New Bern

1973 - Basil Sherrill - Raleigh

1973 - Curtis Crutchfield - Durham

1974 - Wiley Mayers - Altamahaw-Ossipee

1974 - Al West - Chapel Hill

1975 - Louis Carver - Durham

1975 - Murray Fitterman - New Bern

1975 - Roy Kelley – Twilight

1976 - Coy Bovender - Guilford College

1976 - Dan Odom - High Point

1976 - Don Levison - Four Seasons

1977 - Charles McLoud - Hamilton Lakes

1977 - William B. Martin - Greenville

1977 - Bill Marley - Goldsboro

1978 - Bill Hewett - Neuse-Trent

1978 - Dick Moffatt - Goldsboro

1978 - Tom Wilson - Four Seasons


1979 - Charlie Frye - Guilford College

1979 - W. E. Aldridge - Lakeview

1979 - Ben Thaxton - Bright Leaf


1980 - Julian Parks - Whiteville

1980 - Hank Dressel - Greensboro  

1980 - Robert W. O’Brien - Bright Leaf

1981 - Edison E. Temple - Four Oaks

1981 - John O’Brien - Northeast Guilford

1981 - John Stilwell, III - Oak Hollow

1982 - Dan Cregar - Greensboro

1982 - Marshall McClain - Twilight

1982 - William Hofer - Four Seasons

1983 - Reuben Bundy - Hamilton Lakes

1983 - Danny Peacock - Chadbourn

1983 - Elbert Mallard - New Bern

1984 - Louise Pinkelton-Hofer - Gateway

1984 - Roy Sommerfeld - Chapel Hill

1984 - Bob Bertini - Four Seasons

1985 - Fran Newman - Tobaccoland

1985 - Jesse Davis - Henderson

1985 - Bill Batten - Bright Leaf

1986 - Harry Hope - Chadbourn

1986 - Mel Tabler - New Bern

1986 - Horace Davis - Garner

1987 - Harry Vatz - New Bern

1987 - Roger Honeycutt - Raleigh

1988 - Roger Eller - Raleigh

1988 - Bob O’Brien - Bright Leaf

1988 - Jimmy Shine - New Bern

1989 - Harriett Covington - Hawfields

1989 - Gary Faircloth - Whiteville

1989 - Tommy Gentry - Bright Leaf

1991 - Vivian Kloe - Capital City

1991 - Ken Wooten - New Bern

1992 - Gloria English - Raleigh Metro

1992 - Mollie Rasor - Apex

1992 - Ray Vawter - Raleigh

1993 - Duane Capps - Southeast Guilford

1993 - Dewey Corn - High Point

1993 - Jimmy Shine - New Bern

1994 - Maxine Davis - St. Mary’s

1994 - Kenny Fussell - Fayetteville

1994 - Colette Yetka - Goldsboro

1995 - Anna Hicks - Creative

1995 - Paul F. Hoch, Jr. - South Raleigh

1996 - Pete Shankle - Friendly City

1997 - Susan Dernosek -Triangle Luncheon

1997 - Jess McLamb - North Raleigh

1997 - Duane Capps - Southeast Guilford

1998 - Edison E. Temple - Four Oaks


​1998 - Charles H. Brown - High Point

1999 - Ralph Provost - Havelock