NCDE RECIPIENTS OF CIVITAN INTERNATIONAL FOUNDATION SHROPSHIRE FELLOW

Bill Richardson - South Raleigh

Baxter Ridenhour - Durham

Dudley Robinson - Durham

James E. Rodgers - Greenville

Philip P. Rollins - Durham

Jeanne W. Rowe - Creative

Edward Rudzik - New Bern

Kris Rudzik – New Bern

Shirley Selepes - Havelock

Carlie B. Sessoms - Durham

Pete Shankle - Friendly City

Julia A. Sharp - Capital City

James Shine Jr. - New Bern

Robert “Bob” Silveira - Havelock

Ted Silver - Garner

Rev. Murphy Smith - New Bern

Robin Snyder - South Raleigh

Emma K. Sommerfeld - Chapel Hill

Dr. Roy Sommerfeld - Chapel Hill

John Sowder - Chapel Hill/Carrboro 

Louis Steinberg - New Bern

Ernest W. Taylor - Greenville

John Stilwell, III - Oak Hollow

Mel Tabler - New Bern

Earl Taylor - Jacksonville

Mildred Teasley - Tobaccoland

Edison E. Temple - Four Oaks

Yella Tennyson - Triangle

Ben Thaxton - Bright Leaf

Harry L. Vatz - New Bern

Ray Vawter - Raleigh

Grady T. Veasey - Bright Leaf

W. Clyde Walker - Durham

Dr. Hugh Wease - Greenville

Penny Weatherly -

Samuel Weatherly -

Robert N. Webster - Hawfields

Albert R. West - Tobaccoland

Ruby West

Norman Whitaker - Durham

C. Bryant Whitfield - Durham

Reuben Whitfield - Raleigh

Leigh Wilkinson - Tryon

G. Wesley Williams - Raleigh

Carl L. Williamson, Jr. - Raleigh

Tom Wilson, Jr. - Four Seasons

Ken Wooten - New Bern

Tony Workman – Southeast Guilford


Colette Yetka, Goldsboro

Robert High - Whiteville

Paul F. Hoch, Jr. - South Raleigh

Robert D. Holleman - Durham

John A. Jones - Jacksonville

Charlie W. Johnson - South Raleigh

Naomi Johnson - Altamahaw-Ossipee

Marie G. Johnson - Benson Ladies

Roy W. Kelley - Twilight

Glenn Kennerly - Hamilton Lakes

Nelson Kornegay - Berkeley

Dewey Lambert - Durham

Andy Leggette - Garner

Don Levison - Four Seasons

Gloria Little -

Al Lochra - Greensboro

Elbert A. Mallard - New Bern

William S. Marley - Goldsboro

Lokie Martin - Durham

Dr. William B. Martin - Greenville

William G. Martin - Fayetteville

Ed McBane - Hamilton Lakes

Robert L. McKoin - Guilford College

Jess R. McLamb - Raleigh Metro

Wiley Meares - Rocky Mount

Dr. Luther Medlin - Greensboro

Maxine K. Medlin - Benson Ladies

Irene Melton - Gateway

Harvey Mitchell - Burlington

Richard B. Moffatt, Sr. - Goldsboro

Tom Mundie - New Bern

Harvey Newlin - Burlington

Fran Newman - Tobaccoland

E. T. Newton, Jr. - Durham

Dorothy O’Brien - Triangle Luncheon

John M. O’Brien - Northeast Guilford

Robert W. O’Brien - Bright Leaf

Harold Orringer - New Bern

Joe Parker - Durham

J. Norman Parks - Garner

Robert Patton - Chapel Hill-Carrboro

Danny T. Peacock - Chadbourn

Joann S. Peele - Bright Leaf

Ronnie T. Peele - Bright Leaf

Clyde Pike - Alamance

J. B. Price - Goldsboro

Paul Price - Guilford College

Harold B. Pritchard - Hamilton Lakes

Dr. W. W. Rankin - Raleigh

Mollie Rasor - Apex

Julian Rawls - Greenville

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Barbara Adams - Tobaccoland

Pete Andrews - Jacksonville

Lee R. “Shorty” Barnes - Bright Leaf

Bill Batten - Bright Leaf

Irving “Irv” Beck - Havelock

Robert H. Bertini - Four Seasons

William E. Bowles - Durham

Clifton E. Boyd - Greenville

Bright Leaf Civitan Club

Elbert G. Brown - Raleigh

Reuben Bundy - Hamilton Lakes

James M. Butler - Bright Leaf

Duane Capps - Southeast Guilford

Ed Capps - Southeast Guilford

Ruth Capps - Southeast Guilford

Louis J. Carver - Durham

Donnie Carney -

Marvin Cates - Raleigh

Alfred Childress - Triangle

Don C. Christian - Bright Leaf

Carole Clarke - Raleigh Metro

Bryan R. Colbert - Greenville

Paul Conrad - Oak Hollow

Walter Cooper - Durham

Harriett Covington - Hawfields

Neel Covington - Hawfields

Jane & Archie Cowan - South Raleigh

Curtis Crutchfield - Durham

James A. Davidson - Raleigh

Horace Davis - Garner

Jesse Davis - Henderson

Pete G. Dennos - Bright Leaf

Joseph DeVine - Raleigh

Hank Dressel - Greensboro

Jaye Efland - Creative

Roger Eller - Raleigh

Gloria English - Raleigh Metro

Dr. William F. Evans - New Bern

Gary Faircloth - Whiteville

Charles R. Farinholt - Raleigh

Murray Fitterman - New Bern

Reggie Foster, North Raleigh

Charlie Frye - Guilford College

Charles P. Garner - Greenville

Tommy Gentry - Bright Leaf

Margie Gooding - Kinston

William B. Guyer - Bright Leaf

M. Wayne Hampton - Jamestown

Joe Higgins - Northeast Guilford


Zelma Higgins - Northeast Guilford